Walka o Mazowsze

0
3970

W średniowieczu rozpoczęto kampanię wojenną o przyłączenie Mazowsza do Polski. Kniaź Jarosław zainteresował się sojuszem z polską przeciwko Miecławowi, cześnikowi Mieszka II, który przejął Mazowsze i ogłosił się niezależnym księciem. Zagrażał on jednakowo Polsce jak i Rusi, a Kazimierza dodatkowo bolała strata tej bogatej ziemi. Sojusz jak większość porozumień w tamtych czasach opierał się na małżeństwie.

Jednak ustalono tylko ogólne porozumienie w sprawie małżeństwa, gdy przystąpili do planowania wojny z Mazowszem. Początek roku 1041 upłynął na przygotowaniach do wojny. Z jednej strony walczyły Czechy, państwo Miecława, Węgry, i kraje bałtyckie. Z drugiej państwo Kazimierza, cesarstwo i Ruś. Konflikt ten jak na tamte czasy mógł nosić miano światowego. Konflikt dla polski przebiegł pomyślnie, odzyskano zbuntowane Mazowsze, cesarz zmusił Brzetysława do uległości. Ten zatrzymuje sobie ostatecznie w ramach uzgodnień dwie polskie dzielnice, które sobie „wysłużył”. Kazimierzowi udaje się odzyskać ziemię krakowską. Jest to cenny teren ze względu na złoża srebra, ołowiu i soli. Dochodzi do ślubu z córką Jarosława, Dobroniegą Marią. Udaje mu się odzyskać także Śląsk. Zrobił to poprzez przejęcie całej ziemi podczas jednej wyprawy, a cała reszta była załatwiana drogą dyplomacji. Z czego musi tłumaczyć się przed Henrykiem. Niestety szczęście bywa zmienne, znów narastało niebezpieczeństwo ze strony Mazowsza.

Chcesz wiedzieć więcej? Wiedzanet.pl

Arcybiskup magdeburski rozpoczął staranie, aby uzależnić polski kościół od jego Diecezji. Papież Benedykt IX uznał fałszywą bullę, która rzekomo oddawała ziemie polskie pod jurysdykcję kościoła niemieckiego. Jednak działania Kazimierza podczas podróży w 1046r. przy pomocy krewnych pozwoliły nowego konsekrować nowego biskupa i arcybiskupa. Ludność coraz bardziej ufała nowemu władcy, a niektórzy twierdzili, że w nim odrodził się Wielki dziad. Kazimierz do zaszczytów wynosił rody młode, biedne, gdyż uważał że takie rody będą wierniej służyć. Zwyczajem swoich przodków objeżdżał swoje państwo i rozliczał ludność, sprawował sądy…. Jego oko musiało się cieszyć na widok tego co odbudował, jednocześnie chciał dorównać przodkom i zdobyć koronę, co mu się nie udało z powodu pustego jeszcze skarbca i słabości państwa. Zmarł 28 listopada 1058 roku. Nie bez powodu mówi się że zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here