Podatek od najmu

0
2117

Wynajmowanie mieszkań to dzisiaj jeden z lepszych i częściej stosowanych sposobów na zdobycie dodatkowej gotówki. Oczywiście nie każdy właściciel mieszkania decyduje się na zgłoszenie swojego lokatora do urzędu skarbowego, jednak jest to, chociaż kosztowne, znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie. W przepadku jakichkolwiek sporów zgłoszony do urzędu wynajmujący ma zdecydowanie mniejsze prawa do roszczeń. Oczywiście trzeba brać pod uwagę także prawny obowiązek zgłaszania osiągania jakichkolwiek dodatkowych przychodów. Co jednak trzeba wiedzieć o podatku od najmu?

Do kiedy trzeba złożyć wniosek podatku od najmu?

Urzędowe terminy są bardzo sztywne i zdecydowanie konieczne jest ich przestrzeganie. Obecnie dwa najważniejsze oświadczenia związane z wynajmowaniem lokalu należy zgłosić do dnia 20 stycznia 2018 roku. Jako, że 20 stycznia w tym roku przypada w sobotę, termin składania oświadczeń przesuwa się na pierwszy dzień roboczy po tym terminie, a więc na poniedziałek, 22 stycznia.

Jakie oświadczenia należy zgłosić do urzędu skarbowego?

podatekW związku z wynajmowaniem mieszkania najważniejsze jest oświadczenie o formie podatku od najmu, a dokładniej – jego wyboru. Drugim oświadczeniem jest opodatkowanie wszystkich przychodów lub dochodów jednego z małżonków we współwłasności małżeńskiej. Trzecim oświadczeniem jest dokument wiązany z kwartalnym rozliczaniem ryczałtu. Każdego roku, szczególnie na przełomie, dobrze jest obserwować bacznie wszystko, co dzieje się w podatkach oraz prawie – wtedy właśnie najczęściej pojawiają się zmiany, o których trzeba wiedzieć przed podjęciem odpowiedniej decyzji. Zdarza się, że zmiany są tak kluczowe, że mogą mieć znaczący wpływ na intratność wyboru konkretnej formy opodatkowania.

Podatek od najmu – co mamy do wyboru?

W przypadku płacenia państwu podatku mamy dwie opcje do wyboru. Możemy rozliczać się jako prywatni najemcy, gdzie wynajmowane mieszkanie i pobierane za to pieniądze są zaliczane jako odrębne źródło naszych przychodów lub w ramach prowadzonej przez nas działalności gospodarczej. Jeśli rozliczamy się nie jako instytucja, a jako osoba prywatna, możemy wybrać ryczałt wynoszące 8,5% za każde 100 000 złotych oraz 12,5% w przypadku kwot powyżej 100 000 złotych. Wynajmujący może również wybrać zasady ogólne, tutaj jednak podatek od dochodu będzie wynosił 18 lub 32 procent. Trzecią opcją jest podatek liniowy, zawsze wynoszący dokładnie tyle samo, czyli 19%.

Zmiany w 2018 roku

Jedną ze zmian, jakie można było zaobserwować na początku tego roku, było wprowadzenie ryczałtu 12,5/5 od każdej nadwyżki od 100 000 złotych. Wcześniej obowiązującymi normami był ryczałt wynoszący jedynie 8,5%, niezależnie od kwoty posiadanego dochodu. W teorii jako właściciele mamy możliwość wybrania najlepszej dla nas opcji płacenia podatków, jednak w niektórych przypadkach, będąc właścicielami firmy, nie jesteśmy w stanie zrobić tego z miejsca prywatnego najemcy i zaczynamy podlegać na przykład pod podatek liniowy. Ten eliminuje jednocześnie możliwość rozliczania się wspólnie z małżonkiem czy z dzieckiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here