Plusy i minusy pracy za granicą

0
8603
Plusy i minusy pracy za granicą

Wśród Polaków nadal panuje przekonanie, że wyjazd za granicę jest opłacalny i wcale nie jest ono mylne. Osoby, które są nastawione na to, aby jechać i zarobić, a potem wrócić do kraju, są w stanie odłożyć naprawdę spore kwoty. Jednym z najpopularniejszych kierunków są Niemcy. Duża ilość ofert pracy oraz bliska odległość od lat skłaniają mieszkańców Polski do wyjazdu w celach zarobkowych do zachodnich sąsiadów. Oczywiście taka praca ma swoje wady i zalety. W poniższym artykule przedstawimy zarówno jedną, jak i drugą stronę takiej aktywizacji zawodowej.

Wady pracy za granicą

Praca za granicą wady zawsze jakieś ma i jest to nieuniknione. Dla niektórych mogą one być kluczowe, jednak dla większości emigrujących osób nie mają one znaczenia. Jasne nastawienie na cel z reguły je przyćmiewa. Ponadto ilość zalet często może okazać się znacznie większa niż ilość negatywnych aspektów takiego wyjazdu.

Największa wada pracy za granicą

Bez wątpienia największą wadą pracy za granicą jest długi czas rozłąki z przyjaciółmi i rodziną. Wyjazd za granicę w celach zarobkowych zazwyczaj trwa kilka miesięcy, a nawet lat. Praca w obcym kraju niekiedy bywa bardzo stresująca, w szczególności w pierwszym jej etapie. Brak znajomości kultury i zachowań ludzi często powoduje, że nie wiemy jak się zachować w różnych sytuacjach.

Z tego też powodu zaczynamy odczuwać tęsknotę do bliskich i zastanawiać się, czy nie lepiej było zostać. Na szczęście odległość niemieckiego kraju od Polski nie jest zbyt daleka, toteż możemy częściej przyjeżdżać do rodzinnego domu. Oczywiście, jeśli nie jest to zachodnia granica tego państwa.

Konieczność znajomości języka i formalności związane z wyjazdem

Jak w każdym kraju tak i Niemcy wymagają tego, aby umieć komunikować się w ich ojczystym języku. Od wielu lat jest on przedmiotem w szkole, dlatego większość korzystających z okazji do wyjazdu zna podstawy. Poza tym w miarę jak będzie upływał nam czas na obczyźnie tym lepiej poznamy slang i nauczymy się porozumiewać po niemiecku. Nie ma lepszej nauki jak praktyka.

Wielu chcących pracować za granicą odstraszają formalności związane z załatwieniem wyjazdu. Pomocna może być agencja pracy w Niemczech lub w innym kraju, która wcześniej odpowiednio dopasuje stanowisko do naszych umiejętności oraz załatwi całą niezbędną papierologię.

Zalety pracy za granicą

Zalety pracy za granicą znacznie bardziej przyciągają niż odstraszają jej minusy. Emigrantów do podjęcia pracy za granicą zachęcają przede wszystkim znacznie lepsze warunki socjalne, niemiecka otwartość oraz duża ilość ofert na rynku pracy. Mało tego, Polacy są przez naród niemiecki postrzegani jako rzetelni i solidni fachowcy, co powoduje większą chęć ich zatrudniania na różne stanowiska. Jakie zatem plusy ma jeszcze praca za granicą?

Duża ilość ofert pracy i wysokie zarobki

Decydując się na tak zwany wyjazd w ciemno można z całą pewnością liczyć, że uda się znaleźć satysfakcjonujące stanowisko.  Z roku na rok nowych ofert przybywa. Jeśli nie chcemy ryzykować, możemy skorzystać z usług agencji pracy, która zapewni zakwaterowanie oraz etat.

rozmowa z przedstawicielem agencji pracy

Ponadto to, co kusi najbardziej to oczywiście zarobki, które są znacznie wyższe niż w Polsce. Pracując w Niemczech można zarobić średnio kilkukrotnie więcej. W przypadku specjalistów z IT, czy inżynierów płace potrafią sięgać nawet kilkunastu tysięcy euro. Jak łatwo przeliczyć, kwota w złotówkach robi niesamowite wrażenie.

Niski koszt życia i równowaga między pracą a życiem codziennym

Koszty życia w Niemczech nie są zbyt wysokie, jeśli porównamy je do innych krajów. Wszystko jednak zależy od tego, jaki tryb życia będziemy prowadzić oraz w jakim mieście i dzielnicy mieszkać. Szacuje się, że średnio koszty te wynoszą około tysiąca euro. Istnieją oferty, w których pracodawca oferuje pracę wraz z noclegiem w domach prywatnych. Osoby starsze, które wymagają opieki chętnie przyjmują do siebie nowych opiekunów, gdyż wymagają całodobowej opieki.

Praca za granicą to także zalety w postaci równowagi między pracą a życiem. Niemieccy pracodawcy bardzo cenią sobie pracowników, którzy są produktywni, a do tego wymagana jest właśnie wspomniana równowaga. Rzadko kiedy dają możliwość pracy na nadgodzinach oraz umożliwiają elastyczne godziny wykonywania zawodu.

Dobre perspektywy zarobkowe dla emigrantów

Według statystyk społeczeństwo niemieckie w 14 procentach składa się z ludzi, którzy wyemigrowali w poszukiwaniu lepszej pracy. Duże możliwości zawodowe oraz przysługujące prawa stwarzają komfort bytowy dla osób przyjeżdżających do tego kraju.

U naszych zachodnich sąsiadów cały czas jest popyt na wykwalifikowanych robotników. Wśród nich można wymienić takie zawody jak:

  • opiekunka osób starszych,
  • dekarz,
  • elektryk,
  • mechanik,
  • zbrojarz,
  • ślusarz,
  • spawacz.

opiekunka dla starszych

Doskonałe położenie Niemiec

Niemcy są tak usytuowane, że praktycznie do każdego kraju jest blisko. Dodatkowo państwa graniczące z nimi również chętnie przyjmują do siebie emigrantów, którzy poszukują pracę. Skupiając się jednak na samych aspektach podróżniczych można z pewnością wymienić bliską odległość do Polski.

Kraj niemiecki to także doskonała baza wypadowa. Niekiedy można nawet skorzystać z niesamowicie niskich ofert, dzięki, którym dostaniemy się do innego państwa za niewielką kwotę euro. Warto również dodać, że i same Niemcy są bardzo atrakcyjne turystycznie. Malownicza Bawaria i dostęp do morza dają ogrom możliwości. Dodatkowo historyczne miasta, które pamiętają czasy II Wojny Światowej sprawiają, że ten kraj jest równie piękny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here