Kiedy pożyczka pozabankowa się opłaca?

0
17565
pożyczka pozabankowa

Polacy pożyczają coraz chętniej i coraz częściej, a dzięki większej regulacji rynku pozabankowego to właśnie chwilówki stały się popularnym sposobem na wszelkiego rodzaju problemy finansowe i nagłe wydatki. Gotówka dostępna praktycznie od ręki, na dowolny cel i bez formalności. To rozwiązanie proste i wygodne, niestety łatwość pożyczania prowadzi czasem do podejmowania pochopnych i nieprzemyślanych decyzji – to właśnie tu kryje się największe ryzyko związane z szybkimi pożyczkami. Kiedy warto więc decydować się na taki krok? I jak zminimalizować ryzyko komplikacji?

Czy pożyczki pozabankowe są bezpieczne?

Jeszcze kilka lat temu oferty firm pozabankowych postrzegane były jako drogie i ryzykowne, a na korzystanie z nich decydowały się przede wszystkim osoby, które nie mogły liczyć na przyznanie pożyczki w banku. Warto jednak wiedzieć, że mimo negatywnych stereotypów na temat działania branży, z którymi nadal możemy się spotkać, w rzeczywistości cały rynek uległ znacznym zmianom. Stoi za tym uregulowanie działalności pożyczkodawców przepisami prawa, co zakończyło nieuczciwe praktyki, ograniczyło ryzyko i pozwoliło pożyczkobiorcom poczuć się bezpiecznie. Dzięki temu pożyczki stały się rozwiązaniem dla każdego i służą pomocą nie tylko w kryzysowych momentach, ale w każdej sytuacji, która wymaga szybkiego zastrzyku gotówki.

Kiedy warto sięgać po szybkie pożyczki?

Pożyczkodawcy z reguły nie pytają o powód pożyczki, a przyznane środki możesz przeznaczyć na dowolny cel. Sprawia to, że tylko od Ciebie zależy, czy i kiedy zdecydujesz się na zaciągnięcie takiego zobowiązania. To spore ułatwienie i oszczędność czasu, co przydaje się szczególnie w nagłych wypadkach. Zanim jednak złożysz wniosek i podpiszesz umowę pożyczki, dokładnie rozważ wszystkie za i przeciw, by oszacować korzyści oraz ryzyko dla stanu Twoich finansów. W ocenie sytuacji pomogą Ci odpowiedzi na poniższe pytania:

  1. Czy dany wydatek jest w tym momencie niezbędny?
  2. Czy nie masz innego sposobu na jego sfinansowanie, np. wykorzystując oszczędności lub ograniczając wydatki?
  3. Czy dokładnie zapoznałeś się z warunkami oferty?
  4. Czy dobrałeś sposób i czas spłaty, który odpowiada Twoim potrzebom?

3 rzeczy, o które warto zadbać wybierając pożyczkę

  • Zastanów się, ile chcesz pożyczyć. Pamiętaj, że każda pożyczka wiąże się z kosztami, a im więcej pożyczysz, tym więcej będziesz musiał zwrócić. Najbardziej opłacalna nie jest więc oferta pozwalająca na otrzymanie najwyższej kwoty, ale ta najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb.
  • Oceń stan swoich finansów. Pożycz tylko taką kwotę, jaka jest Ci potrzebna i na jakiej zwrot w określonym terminie możesz sobie pozwolić. Korzystaj z kalkulatorów pożyczkowych, by poznać koszt pożyczki, a jeśli wybierzesz ofertę pożyczki domowej, jak https://www.bocianpozyczki.pl/, możesz liczyć na pomoc doradcy w ocenie swojej sytuacji.
  • Porównaj dostępne oferty. Nawet jeśli pierwsza oferta, na jaką trafisz, wyda Ci się bardzo korzystna, zawsze warto sprawdzić, jak wypada na tle konkurencji. W ten sposób lepiej poznasz standardy obowiązujące w branży i wybierzesz rozwiązania, które się opłacają.

W trakcie pożyczania najważniejsza jest rozwaga i obiektywna ocena swoich potrzeb i możliwości. Warto też unikać pożyczek, których celem jest sfinansowanie spłaty wcześniejszych zobowiązań – to bardzo ryzykowny krok, który może doprowadzić do wpadnięcia w spiralę zadłużenia, co będzie ogromnym ryzykiem dla Twoich finansów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here