Karta debetowa – jak działa, jak z niej korzystać i ile kosztuje?

0
1871
Karta debetowa

Wiele osób uważa, że karta debetowa i kredytowa to jeden i ten sam produkt. Tymczasem oba warianty znacząco różnią się od siebie i nie chodzi tu o wygląd. Pierwszy z wymienionych instrumentów płatniczych pozwala na korzystanie z osobistych rezerw gotówkowych, drugi natomiast umożliwia dokonywanie płatności przy użyciu środków banku. Chcesz wiedzieć, czym konkretnie jest karta debetowa i w jaki sposób można realizować nią transakcje? Czy jej stosowanie obarczone jest dodatkowymi opłatami? Co można zyskać, mając w portfelu kartę Debit? W dalszej części artykułu znajdziesz odpowiedzi na te oraz inne pytania. Zobacz!

Karta debetowa – najważniejsze informacje

Dedykowana karta płatnicza wydawana jest przez bank klientom, którzy otwierają osobisty rachunek bankowy. Otrzymują oni albo wariant MasterCard, albo Visa. Oba produkty umożliwiają posługiwanie się środkami znajdującymi się na koncie, wpłaty i wypłaty z bankomatów, realizowanie płatności bezgotówkowych i wiele więcej. Niekiedy do rachunków w walutach obcych instytucje bankowe oferują specjalny rodzaj tego środka płatniczego, czyli V Pay. Pozwala on dokonywać transakcji np. w euro w krajach Unii Europejskiej.

Kto może otrzymać kartę debetową i jak się o nią ubiegać?

Czy każda osoba może dostać kartę debetową? Czy trzeba spełnić konkretne warunki, aby ją otrzymać? Co do zasady ten środek płatniczy wydawany jest do ROR-ów, czyli klasycznych kont osobistych czy firmowych. Do innych rodzajów rachunków, jak np. lokat, raczej nie jest ona potrzebna.

Karty są już standardem, więc wszystkie osoby, które decydują się powierzyć swoje środki danej instytucji bankowej, otrzymują je, by móc wygodnie korzystać ze zgromadzonych na rachunku pieniędzy. Nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych wymagań czy dopełniać formalności. Po otworzeniu konta bank wysyła na adres z umowy kartę płatniczą opatrzoną imieniem i nazwiskiem klienta.

Jakie korzyści płyną z posiadania karty debetowej?

Dysponując tym instrumentem płatniczym, można przede wszystkim zapomnieć o konieczności noszenia ze sobą gotówki. Co jeszcze zalicza się do zalet karty debetowej?

Wypłacanie gotówki z bankomatów

W zasadzie już prawie w każdym sklepie, restauracji czy lokalu usługowym płatność kartą jest akceptowana. Jednak niekiedy można trafić na miejsca, w których taka opcja nie będzie dostępna np. ze względu na brak terminalu lub jego awarię. Wtedy, w razie potrzeby zawsze można odwiedzić najbliższy bankomat i szybko pobrać pieniądze. Ich wypłata trwa dosłownie kilka chwil. Korzystając z tego urządzenia, można również łatwo sprawdzić stan konta.

Karta pozwala także na wpłacanie gotówki we wpłatomatach. Nie trzeba obawiać się, że takie rozwiązanie jest niebezpieczne, ponieważ maszyna drukuje potwierdzenie transakcji. Nie ma więc konieczności udawania się osobiście do oddziału banku celem przekazania środków na konto bankowe.

Karta debetowa – zakupy w sklepach, wizyty w punktach usługowych i lokalach gastronomicznych

Mając środek płatniczy w postaci karty, można realizować płatności bezgotówkowe wszędzie, gdzie tylko jest taka sposobność. Gotówka nie jest już w ogóle potrzebna. Dodatkowo warianty wyposażone w technologię NFC pozwalają na dokonywanie transakcji zbliżeniowych bez używania PIN-u – jeśli kwota nie przekracza 100 zł.

Zakupy przez internet

Coraz większą popularnością cieszą się również płatności przez internet przy użyciu tego środka. Robiąc zakupy online, wystarczy podać:

  • numer karty debetowej,
  • datę jej ważności,
  • trzycyfrowy kod bezpieczeństwa (CVV) znajdujący się na jej odwrocie,

by sfinalizować transakcję.

Opłaty i koszt karty debetowej

Czy za powyższe czynności są naliczane opłaty? Ile kosztuje korzystanie z karty? Niektóre instytucje bankowe, w tym Santander Bank Polska, oferują swoim klientom możliwość posługiwania się tym środkiem płatniczym całkowicie za darmo, pod warunkiem, że użytkownik wykona nim minimum 5 transakcji w miesiącu. Wymagania są więc łatwe do spełnienia.

Zyskaj dostęp do mobilnej karty debetowej!

Jeśli jesteś już klientem Santander Bank Polska, możesz zapomnieć nie tylko o noszeniu ze sobą pieniędzy, ale także plastikowego środka płatniczego. Wystarczy, że:

  • zainstalujesz aplikację bankową na swojego smartfona,
  • po zalogowaniu się do konta osobistego zamówisz kartę mobilną Visa lub MasterCard,
  • wypełnisz wniosek.

Po przejściu tych trzech kroków możesz płacić za zakupy przy użyciu telefonu, który jest wyposażony w technologię NFC. Sprawdź osobiście, jak wiele korzyści otrzymasz, mając dostęp zarówno do klasycznej, jak i mobilnej karty debetowej (https://www.santander.pl/klient-indywidualny/karty-platnosci-i-kantor/mobilna-karta-debetowa).

Materiał zewnętrzny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here