Jak dbać o samochód? Polerowanie karoserii, nabijanie klimatyzacji, diagnostyka komputerowa…

0
1452
Jak dbać o samochód

Samochody dla wielu z nas są nieodłączną częścią codziennego życia. Pomagają przemieszczać się z przysłowiowego „punktu A do punktu B”, ale i mogą stanowić pasję. Dodatkowo jazda autem dla wielu osób jest bardzo relaksująca. Bez znaczenia, jakie są Twoje pobudki do korzystania z samochodu, jedno jest pewne – trzeba o niego regularnie dbać.

Polerowanie karoserii

Czysty i błyszczący samochód jest naszą wizytówką. Częste usuwanie zabrudzeń jest niezwykle ważne i wpływa pozytywnie na jego wygląd i trwałość lakieru, jednak dużo lepsze efekty daje dodatkowe regularne polerowanie oraz woskowanie. Zabieg ten polega na usunięciu zewnętrznej warstwy lakieru, który został uszkodzony np. drobnych zarysowań i utlenionej powierzchni oraz utrwalenia uzyskanych rezultatów. Renowację lakieru przeprowadzić można w domu lub oddać pojazd do firmy trudniącej się car detailingiem, czyli profesjonalnymi działaniami renowacyjnymi oraz czyszczącymi. Jeżeli chcesz zrobić to samodzielnie polerowanie karoserii krok po kroku omawia Noy, dzięki temu unikniesz błędów, które mogą pojawić się podczas przeprowadzania tego procesu.

Nabijanie i serwis klimatyzacji

Klimatyzacja jest dla nas zbawieniem w upalne dni. Dzięki niej jazda samochodem nie jest bardzo męcząca. Warto jednak wiedzieć, że wymaga ona regularnych zabiegów, które nie tylko pozwolą na utrzymanie jej sprawności, ale i uniknąć poważnych problemów zdrowotnych. Specjaliści zalecają coroczny standardowy przegląd klimatyzacji oraz jej odgrzybianie. W przypadku wykrycia nieprawidłowości konieczne może być wykonanie dalszych badań diagnostycznych oraz napraw. Dodatkowo z taką samą częstotliwością należy „nabić” klimatyzację czynnikiem chłodzącym oraz sprawdzić jej szczelność.

Wymiana oleju i regularne uzupełnianie płynów

W celu zachowania optymalnej sprawności pojazdu nie należy zapominać o regularnym sprawdzaniu poziomu płynów – chłodniczego (wymiana raz na 5 lat), hamulcowego (wymiana raz na 2 lata), układu wspomagania (co 60.000 km) oraz do spryskiwaczy. Niedopuszczenie do ich całkowitego zużycia pozwoli nie tylko wydłużyć żywotność podzespołów w samochodzie, ale wpłynie na poziom ubezpieczeniowa podczas użytkowania pojazdu. Niezwykle ważnym aspektem jest wymiana oleju w aucie. Należy przeprowadzać ją co roku, wraz ze zmianą filtrów na nowe.

Diagnostyka komputerowa

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierowca ma obowiązek raz w roku udać się na przegląd samochodu. Warto potraktować tę kwestię poważnie, a nie jedynie jako „misję” zdobycia pieczątki pozwalające na dalsze poruszanie się pojazdem. Konieczne jest gruntowe sprawdzenie kluczowych elementów samochodu – silnika, sprzęgła, układu hamulcowego, amortyzatorów, zawszenia oraz koła dwumasowego. Przegląd powinien zawierać w sobie diagnostykę komputerową. W czasie corocznego przeglądu można zadbać również o wspomnianą wcześniej klimatyzację.

Wymiana opon i kontrola ciśnienia

niektórzy z nas decydują się na korzystanie z opon całorocznych, Jadnak nie ulega wątpliwości, że bezpieczniejsza jest jazda na oponach letnich oraz zimowych. Są one lepiej dostosowane do warunków panujących na drodze o danej porze roku. W celu zwiększenia przyczepności opony do podłoża, a co za tym idzie oszczędności paliwa i wzrostu bezpieczeństwa jazdy konieczne jest zadbanie o właściwy poziom ciśnienia w nich oraz ocena bieżnika. Sprawdzenia stanu opon można w łatwy sposób dokonać samodzielnie, najlepiej nie rzadziej niż raz na 2-4 tygodnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here