IKE – inwestowanie w akcje bez podatku

0
1334
IKE

My, Polacy, jesteśmy mistrzami w omijaniu wszelkich opłat czy wydatków i wychodzi nam to całkiem sprawnie. Czasem nawet sami rządzący dadzą nam możliwość ominięcia zapłaty podatku, a taką niewątpliwie jest konto IKE. Dlaczego? Bo pozwoli nam inwestować bez podatku Belki

Co to jest maklerskie IKE?

Konto IKE oraz IKZE to dwa produkty emerytalne, które istnieją już parę ładnych lat i mają za zadanie zachęcić Polaków do odkładania dodatkowych środków na emeryturę. Środków, które będą mogli jednocześnie inwestować.

IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne, pozwala samodzielnie budować poduszkę finansową na starość, w której kapitał jest całkowicie prywatny i podlega dziedziczeniu. Sami też tym kapitałem zarządzamy (państwo nie narzuca nam tutaj zarządzania środkami przez towarzystwa emerytalne czy inne dziwne rynkowe twory).

Każdy obywatel może mieć tylko jedno konto IKE, na które dokonuje wpłat w dowolnym czasie i wielkości, przy czym maksymalny roczny limit wpłat wynosi trzykrotność przeciętnego miesięcznego prognozowanego wynagrodzenia. W 2021 roku jest to kwota 15 777. Co ważne, na konto IKE musimy dokonać wpłat w co najmniej 5 dowolnych latach, by móc skorzystać z podatkowych preferencji.

Jeżeli jednak już posiadamy konto IKE lub dokonaliśmy maksymalnych rocznych wpłat, to zawsze można założyć klasyczne konto u Brokera (inwestuj z Saxo), gdzie zainwestujemy nadwyżki oszczędności, np. kupując akcje.

Maklerskie IKE bez podatku od zysków kapitałowych

Środki trafiające na IKE mogą być inwestowane na wiele sposobów. Jednym z nich jest IKE maklerskie, zakładane w wybranych domach maklerskich prowadzonych przez banki, które pozwala inwestować środki, kupując akcje czy ETF-y. Czym różni się maklerskie IKE od zwykłego konta maklerskiego? Oczywiście chodzi tutaj o kwestie podatkowe.

Normalnie grając na giełdzie, co roku musimy rozliczać się ze skarbówką, a w przypadku zysków odprowadzić podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki). W przypadku IKE nie mamy takiego obowiązku, ale jest to obwarowane pewnego rodzaju wymaganiami odnośnie wypłaty środków z maklerskiego IKE. Z konta IKE możemy wypłacić środki:

  • po ukończeniu 60 roku życia
  • lub po nabycia praw emerytalnych i ukończeniu 55 roku życia.

Po spełnieniu tych kryteriów możemy skorzystać z preferencji podatkowych. Od wypłaty z IKE nie będzie potrącony podatek dochodowy od osób fizycznych, a także podatek od zysków kapitałowych (podatek Belki).

Minusem maklerskiego IKE jest niewielka liczba banków oferujących taki produkt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here