Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca? Odpowiadamy

0
1796

Kiedy spadniemy w spiralę długów, trudno się niej uwolnić i uwierzyć, że będzie lepiej. Długi rosną i coraz trudniej nam spłacić raty wszystkich kredytów. Co robić w takiej sytuacji? Rozwiązaniem jest kredyt konsolidacyjny – płacimy jedną, miesięczną i niższą ratę, a zasady, na których zaciągamy kredyt, są jasne i przejrzyste. Czy jednak na pewno się to opłaca?

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to kredyt celowy przeznaczony na spłatę dotychczasowych zobowiązań. Ważne jest, aby dokładnie przeanalizować strukturę swojego zadłużenia i zdecydować, które zobowiązania połączyć, a które spłacać na dotychczasowych warunkach. Nie musimy konsolidować wszystkich posiadanych kredytów, a na przykład te, które najbardziej obciążają budżet. Łączyć można m.in. kredyty gotówkowe, samochodowe, ratalne, mieszkaniowe, a także debety w rachunkach i limity kart kredytowych. Bank udzielający kredytu nie przelewa pieniędzy na nasze konto, a pokrywa zadłużenie na rachunkach, które konsolidujemy. Po połączeniu zobowiązań spłacamy jeden duży kredyt i mamy stałą ratę.

Na czym polega ocena zdolności kredytowej w przypadku kredytu konsolidacyjnego?

Zaciągając zobowiązań, które chcemy spłacić kredytem, z pewnością poprzedziło wnikliwe badanie naszej zdolności kredytowej. W tym wypadku bank również będzie to robił, gdyż przyznaje nam kredyt na dłuższy czas, więc musi mieć być pewny, że będziemy w stanie oddać pieniądze. Będziemy musieli udostępnić dokumenty potwierdzające tożsamość, a także wysokość i częstotliwość osiąganych dochodów czy formę zatrudnienia, jak i związanych z konsolidowanymi zobowiązaniami. Mogą być to np. obowiązujące umowy kredytowe, wyciągi z konta osobistego czy wykaz aktualnych zabezpieczeń. Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem, tutaj dowiesz się więcej: https://nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/kredyty/nest-konsolidacja.

Jak wnioskować o kredyt konsolidacyjny i jak wybrać najlepszą ofertę?

Chcąc znaleźć ofertę kredytową w dobrej cenie, złóżmy zapytania kredytowe do kilku banków jednocześnie, przedstawiając każdorazowo te same założenia. Oceniając propozycję weźmy pod uwagę wysokość raty (powinna być niższa od dotychczasowych obciążeń), całkowitą kwotę do spłaty, a także prowizję i Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (RRSO). Pamiętajmy, że dzięki wydłużeniu okresu finansowania rata będzie niższa, ale oznacza to, może być ona dużo niższa od sumy dotychczasowych obciążeń. Należy przy tym pamiętać, że dłuższy okres spłaty nierozerwalnie wiąże się ze wzrostem całkowitego kosztu kredytu. Zastanówmy się więc, czy na pewno chcemy i musimy skorzystać z kredytu konsolidacyjnego. Nawet najtańszy kredyt konsolidacyjny będzie bowiem finalnie droższy od zobowiązań, które obecnie spłacamy. Może znajdziemy inny sposób na poradzenie sobie z finansowymi trudnościami? Można poprosić w banku o karencję lub spróbować negocjować wysokość rat.

Kiedy mamy problem z opłacaniem rat kredytu, zastanówmy się, czy nie warto skorzystać z oferty kredytu konsolidacyjnego. Sprawdźmy tylko, ile będzie nas to kosztowało.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here